SİLİKON

Silikon daha eski bir tanım olmasına rağmen silisyum elementi ile sıkça karıştırılan, omurgasında silisyum elementi ve buna bağlı oksijen bağlantısı barındıran polimer grubunun adıdır.

Estetik dolgular, yanmaz aparatlar, bebek emzikleri, gaz-köpük kesici/azaltıcı maddelerin yapı taşı silikon polimerleridir.

Sadece silikon kaplamalar, hem gıda temas-iç yüzey hem de gıda teması olmayan-dış yüzey bölgelerinde kullanılabilir.

Yine, “silikon” diye tabir edilen, sadece, gıda teması olmayan-dış yüzeylerde kullanılan silikon-polyester hibridi (melezi) kaplama ürünü tipleri de mevcuttur:

Silikon/polyester hibritleri

Silikon/polyester hibritleri, iki grubun da kendi özelliklerinin katkısıyla ortaya çıkan bütünün niteliklerini taşırlar.

Silikon, daha yüksek zaman/sıcaklık kombinasyonunda kürlenme, daha yanmaz/sararmaz nitelikte, daha elastik, daha akıcı bir yapıya sahiptir.

Polyester ise, daha düşük zaman/sıcaklık kombinasyonunda kürlenme, daha az yanmaz/sararmaz nitelikte, daha rijit(sert), daha kıvamlı bir yapıya sahiptir.

Genel olarak silikon birim fiyatı, polyester birim fiyatından daha yüksektir.

Tip 1: Yüksek silikon/düşük polyester ürünler

Bu ürünler, spreylemeye daha uygun olup, ortalama kullanım sıcaklıklarında, daha açık renklerde tercih edilirler.

Tip 2: Düşük silikon/yüksek polyester ürünler

Bu ürünler, roller uygulamaya daha uygun olup, düşük kullanım sıcaklıklarında, daha sertlik gerektiren kaplamalarda tercih edilirler.

Silikon ve hibrit silikonlar ile ilgili birçok renk alternatifleri mevcuttur.

Bununla ilgili, renk kartelası ve renk simulasyonu bölümlerimizi ziyaret edebilirsiniz.

UYGULAMA

Yukarıda anlatıldığı gibi, silikon ve hibrit silikonlar, kullanıcının tercihiyle alakalı olarak roller veya sprey sistemlerde uygulanabilirler.